A nyíltvízi téliúszás fogalma, szabályai
A világ két nagy úszószövetsége, az International Ice Swimming Association – (IISA) és az International Winter Swimming Association – (IWSA) pici eltéréssel, kettő fokos különbséggel húzzák meg a azt a határvonalat, mely alatt téliúszásról beszélnek. Az IISA 10 fok alatt értelmezi a téliúszás fogalmát, ezen belül 5 fok alatt említi a jégúszást, melyet csak szilikon sapka, úszószemüveg és normál (nyári) úszóruha használatával érvényesít versenyein. Az IWSA feltételei azonosak, ám ott 8 fok alatt ismerik el téliúszásként a teljesítést és 4 fok alatt minősül jégúszásnak, más néven jegesúszásnak egy táv megtétele. A téliúszás, mint "tíz foknál hidegebb vízben történő úszás" fogalmának létjogosultságát a HUN-REN Nyelvtudományi Kutatóközpont nyelvi tanácsadó szolgálat tudományos főmunkatársa 2024-ben sportnyelvi szakkifejezésként ismerte el.
- A nyíltvízi téliúszást sekély vízben kell gyakorolni.
- Törekedni kell arra, hogy felügyelet mellett, vagy más úszóval / mártózóval, egymást figyelve és egymás közvetlen közelségében történjen az úszás.
- A téliúszás nyílt vízen történő gyakorlásához minden esetben derékra csatolható jelzőbóját kell használni.
- Mélyvízben úszás csak vízimentésben járatos személy közelsége esetén végezhető!
- Kizáró okok: Ittasság, drogos befolyásoltság, szív- és érrendszeri betegség, vérnyomás betegség, szívinfarktus utáni felépülési időszaka, szívelégtelenség, agyi érkatasztrófa -pl. agyvérzés, láz, TBC , rosszindulatú daganat, kóros vérzékenység, súlyos vérszegénység, pajzsmirigy alulműködés, terhesség, erősen legyengült szervezet.
Bővebben a sportról magazinunkban, ezen a linken olvashat!
Hipotermia ismeretek
Az Amerikai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ (CDC) meghatározása szerint a hipotermia irreálisan alacsony testhőmérsékletet, kihűlést jelent. Akkor alakul ki, ha túl hosszú időn át tesszük ki magunkat alacsony hőmérsékleti hatásnak, a testünk pedig nagyobb mennyiségű hőt ad le, mint amennyit termelni képes. Hipotermia esetén a létfontosságú szerveink, mint a szív, tüdő, máj, valamint az agy környezetének hőmérséklete 35 °C alá sűllyed.
A kihűlés négy stádiumát különíthetjük el egymástól. Egyik sem játék. A negyedik halálos!
Az enyhe hipotermia 33–35 °C között érösszehúzódással, valamint a reszketéssel járó hőtermeléssel fejti ki hatását. Az anyagcserere folyamat erősödik, gyors lélegzés, kissé megemelkedett vérnyomás észlelhető, a pulzus szapora.
Mérsékelt hipotermia során, 29–32 °C között a tudat beszűkül, a korábbi enyhe szint keringési és légzési változásai megtévesztő módon mérséklődnek, majd a normális mérték alá csökkennek. Csökken az anyagcsere és az oxigénfogyasztás is, a szívritmus gyakran rendezetlenné válik. A vizeletkiválasztás megnő, melynek állaga jellegzetesen híg.
Súlyos hipotermia 22–28 °C között áll fenn. Ebben az esetben erős keringési zavarok és ún. légzésdepresszió következik be. Ilyenkor a beteg kevesebb, mint tíz lélegzetet vesz percenként. Ennek a jelenségnek nem velejárója a légszomj. A légzésdepresszió súlyos veszélyét a vér megfelelő szén-dioxid és oxigén szintjének szabályozatlansága jelenti. A szakirodalom ebben az életveszélyes állapotban még kiemeli a reflexkiesés, sav-bázis egyensúlyi zavarok, tüdőödéma, kamrafibrilláció és más fellépő súlyos problémákat, melyekbe itt ebben a cikkben nem szeretnénk mélyrehatóan belemerülni.
Mély hipotermia esetéről a test hőfokának túlzott, 20 °C alá hűlése esetén beszélünk. A korábbi elváltozások fokozódása esetén jön létre. A pupillák tágak, a szívkamrák izomzatának szabálytalan, kis csoportonként történő rángása, vagy a légzési folyamat összeomlása a klinikai halált eredményezi. Ebben az esetben nagyon óvatosan kell a sérültet kezelni. A lehető legkevesebbet és a lehető leggyengédebben szabad csak mozgatni, mivel az agresszív kezelés növelheti a szívritmuszavar kockázatát. A mély hipotermiás beteghez azonnal sürgősségi szaksegítséget kell hívni. Meg kell kezdeni az újraélesztését, amit addig szükséges foltatni, amíg a beteg nem reagál, vagy amíg az orvos meg nem érkezik.
A hipotermiás állapot minden egyes testhőfok csökkenéssel nehezebb helyzetbe hozza a beteget, illetve az őt segítő személyt!
A hőleadás szempontjából kritikus területek a fej és a nyak, illetve vízbe merülve a hónalj és az ágyék. Ezek közvetlenül a belső, úgynevezett maghőmérsékletet csökkentik.
A hipotermia ünetei
A hipotermia jelei lehetnek a fáradtság, ingerlékenység, zavartság, hidegrázás, sápadt és hideg bőr, ügyetlenség, letargia, elmosódott beszéd vagy az észszerűtlen cselekvés, álmosság. Gyermekeknél a tünetek között lehet, hogy a bőr hideg, bár egészséges színű. A gyermek túlságosan nyugodt és nincs étvágya.
A hipotermia előrehaladott állapotát jelzi az eszméletvesztés, a lassú szívverés és a felszínes légzés.
Elsősegély
A bajbajutott ellátásának fontos része a test lassú és egyenletes felmelegítése. A beteget, ha már segítők mellett is képtelen talpon maradni és így mozogni (sétálni), gondosan takarókba kell csavarni, ügyelve arra, hogy a hideg földtől is megfelelően szigeteljük, mivel az jelentős hőveszteséget okozhat. Az izolációs fólia használata szintén hasznos lehet. Ezüst-arany színű fólia esetén az ezüst (hővisszaverő) oldalnak a test felé kell néznie. A vizes ruhákat szárazra kell cserélni, mert a nedves ruházat tovább hűti a testet.
Lefektetett betegnél kerülni kell az aktív mozgatást, mert a végtagokban lévő hidegebb vér a test központi részébe, a létfontosságú szervekhez áramlik, ami súlyosbíthatja a helyzetet.
A test dörzsölése sem ajánlott, mivel az esetleg elfagyott területeken keletkezett jégkristályok további károsodást okozhatnak. Emellett a dörzsölés értágító hatása rontja a beteg állapotát. Ugyanezért tilos a lehűlt testet forró vízbe meríteni.
Enyhébb esetekben langyos, édes folyadék fogyasztása jótékony lehet, de kerülni kell a hirtelen nagy mennyiségű, forró italokat.
Hatékony felmelegítési módszer lehet az átölelés, így ha a sérült testét egy egészséges test melege éri, annak hőjét veszi át.
A felmelegítés során a fokozatosság alapvető fontosságú, mivel a hirtelen hőmérsékletváltozás jelentősen ronthatja a sérült állapotát!
Alkohol
Sokszor tévesen feltételezik az alkoholról, hogy a test hőellátásnak megőrzése vagy annak visszanyerése szempontjából fogyasztása előnyös lehet. Orvosi források bizonyítják ennek ellenkezőjét, ezért a beteggel vagy a veszélyeztetett emberrel alkoholt itatni kimondottan tilos!
Az alkohol értágító hatású, aminek következtében a szervezet központi részéből a melegebb vér a végtagokba áramlik. Ez meggyorsítja a belső területek lehűlését, ahol a létfontosságú szervek találhatóak.
Az alkohol csökkenti a hidegérzetet. Tömény ital lenyelése által a nyelőcsőben okozott enyhe égető érzés, valamint a bőr ereinek kitágulása a hidegérzet csökkenésével együtt azt az érzetet kelti, hogy az ital "átmelegíti" a fázó embert. Számos, kihűlés okozta halálesetben alkohol hatása is szerepet játszik.