Téliúszás
A téli úszás gyakorlata nem feltétlenül egyezik meg az évszaktól független “téliúszással”. Míg télen úszni egy termálfürdő meleg vizében is lehetséges, a téliúszás esetében a tíz foknál hidegebb vízben történő úszásról beszélünk, mely egy gleccsertóban például akár a nyári hónapokban is gyakorolható. A világ talán legnehezebb sportjának meglepő szépségei, lehetőségei -és nem utolsó sorban a kedvező egészségügyi hatásai miatt bizonyos, hogy óriási jövő előtt áll. Elsajátítása kockázatokkal járhat, de a biztonságos feltételek együttállása esetén gyakorlatilag bármely korosztály számára bátran végezhető. A téliúszás egy új, sportnyelvi szakkifejezés, létjogosultsága a A HUN-REN Nyelvtudományi Kutatóközpont nyelvi tanácsadó szolgálat részéről 2024-ben zöld utat kapott. A cikk tartalma:
- A téliúszás fogalmát és módját két egymástól független nemzetközi szövetség határozta meg
- Téliúszás Magyarországon
- Téliúszás külföldön
- A hideg víz meglepő ajándékokkal halmozza el azokat, akik bele mernek merülni
- A szabad vizekben gyakorlott téli úszás bármennyire is nehéz, mégis gyönyörű.
- Óriási lehetőség kalandvágyóknak
- A szabadban végzett téli úszás veszélyes, ezért gyakorlása fokozatosságot követel. A feladás szó használata helytelen, a terv előtti befejezés erény
- A visszamelegedés művészete. Reszketés, vagy visszamelegítő torna?
- A hideg vízből nem szabad 10-15 percen belül erősen fűtött helységbe, vagy forró zuhany alá menni.
- A téliúszást csak megfelelő felkészülés után szabad elkezdeni.
- Tabuk nélkül… hogyan hat a téliúszó testére a jeges víz?
- A téliúszó felszerelése
- Egészségesen kezdjük el
- Sekély vízben gyakoroljunk. Mély vízben úszás esetén vízimentésben járatos személy jelenléte kötelező!
- Derékra csatolható nyíltvízi jelzőbója -használata kötelező!
- A hideg vízben egy segítő személy közelsége nélkülözhetetlen, feladata nem ér véget akkor, amikor a sportoló kijön a vízből
A téliúszás fogalmát és módját két egymástól független nemzetközi szövetség határozta meg
A világ két nagy úszószövetsége, az International Ice Swimming Association – (IISA) és az International Winter Swimming Association – (IWSA) pici eltéréssel, kettő fokos különbséggel húzzák meg a azt a határvonalat, mely alatt téliúszásról beszélnek. Az IISA 10 fok alatt értelmezi a téliúszás fogalmát, ezen belül 5 fok alatt említi a jégúszást, melyet csak szilikon sapka, úszószemüveg és normál (nyári) úszóruha használatával érvényesít versenyein. Az IWSA feltételei azonosak, ám ott 8 fok alatt ismerik el téliúszásként a teljesítést és 4 fok alatt minősül jégúszásnak egy táv megtétele.
A nemzetközi versenyeken rövidebb úszásokra bárki benevezhet, hosszabb távokhoz referenciát kérnek. A feltételek országonként és szervező klubonként eltérőek, a legszigorúbb elvárást a világbajnokságokon támasztják a jelentkezők felé. A téliúszást gyakran említjük hideg vizes úszásként, az 5 fok alattit pedig jegesúszásként. Ez utóbbi nem azonos a jég alatti úszással, mely irreálisan veszélyes, az eltelt évek halálos balesetei miatt elítélendő cselekedet.
Téliúszás Magyarországon
Magyarországon nemrégen még minden szabad vízben történő téli úszás híre nagy szenzáció volt. Schirilla György egy súlyos betegségből gyógyult fel a jeges víznek köszönhetően, majd 1957-től fogva a média nyilvánossága előtt végezte téli úszásait, gyakran jégtáblák közt. Neve a sportban fémjelévé vált, később hagyományát, a téli dunai átúszásokat fia, ifjabb Schirilla György vitte tovább.
2020-tól az első téli Balaton-átúszó (Zimányi András, a sorok írója) által alapított Téli Úszó Sportegyesület (TÚSZ SE) szervezésében kerülhetett sor a már nyilvános téli Balaton-átúszásokra, ahol Tihany és Szántód között a megfelelően felkészült jelentkezők úszhattak különböző távokat. A TÚSZ SE a kevés saját tapasztalat mellett határon túli magyaroktól kapott értékes segítséget, elsősorban a Spotfanatic úszójától, Pék Dezső felvidéki világbajnoktól és Plavec Péter későbbi téliúszó világbajnoktól. A sorozat 2023 óta a Nemzetközi Hidegvíz Törzs Egyesület közreműködésével folytatódik.
Téliúszás külföldön
A sport külföldön több évtizedes múltra tekinthet vissza, a néhai Csehszlovákiában például már kereken 100 évvel ezelőtt is sokan tudták, hogy a szabad ég alatti téli úszás mennyire egészséges. A volt Szovjetúnió északi területein szintén régi gyakorlatra tekinthet vissza. A téliúszás -ilyen múlt után nem véletlen -ma már hivatalos sportág Oroszországban és Csehországban.
A hideg víz meglepő ajándékokkal halmozza el azokat, akik bele mernek merülni
Az állítás korántsem költői túlzás, hanem biológia. -Az emberi szervezet a mai civilizációs szokások miatt rendkívüli módon elkényelmesedett. A legnagyobb problémákat az öltözködési szokásaink okozzák, melynek egyik oka a hőmérsékleti hatások elleni védekezés. A testünket hőszigetelő ruhák miatt meggyengültek egyes velünk született tulajdonságaink -a hőszabályozó, illetve a hőtermelő képességeink.
Oroszországban élnek olyan emberek, akik csecsemőiket megmártják a hideg vizekben. Ők azon nagyon kevesek közé tartoznak, akik értik az emberi test funkcióit és odafigyelnek arra, hogy későb is találkozzon a kicsik szervezete a hideggel. Aki több évtized rossz öltözködési szokásaival a háta mögött hideg vízbe megy, annak szervezete jótékony hidegsokkot él át, mert annyira szokatlan számára a hatás. Az érrendszer korábban nem tapasztalt mértékben húzódik össze, a tüdő hiperventillál, az esetleg félelemmel is vegyített izgalom hatására nyugtató, boldogító anyagokat temel a szervezet. A mindösszesen néhány másodperces hidegsokk hatására termelődő endorfinok egészséges, természetes úton eredményerzik azt a békés, boldog állapotot, mely a sportolót még további hosszú órákon át teszik elégedetté, nyugodtá, energikussá. A hidegsokk azonban kockázatos, igen nagy teher a teljes szervezetnek, a kockázat mértéke csak fokozatos felkészüléssel tartható egészséges, biztonságos keretek között.
A szabad vizekben gyakorlott téli úszás bármennyire is nehéz, mégis gyönyörű.
Aki egy téli havas esős, szeles szombat reggel autóba ül és fél órát utazik egy tópart felé, hogy ott úszóedzést vegyen a 3-4 fokos vízben, az a legmélyebb mentális akadállyal néz szembe, ha megérkezik és kinyitja autójának ajtaját. Az egyhangú utazás során hőháztartása szinte összeomlott az enyhén fűtött autóban, legszívesebben a kisujját sem dugná ki, fordulna vissza, mondván, majd visszajön másnap, hátha akkor szép idő lesz.
Egy gyakorlott téliúszó tudja, mi fog történni, hogy a pillanat “borzalma” mindössze a gondolatainak csapdája. Megvan a technikája, hogyan vészelje át ezt a percet, és pontosan tudja, hogy minden, ami következik, könnyebb lesz a kiszállásnál. Gépiesen teszi a dolgát, azt, ami bevált számára. Bemelegítéstől függően segítője elismerő megjegyzései mellett 5-15 percen belül a vízben van, a hideg élesen testébe vág, de még néhány perc és minden a legnagyobb rendbe kerül.
Már csak az fázik, aki nézi, ő végzi feladatát. Megküzd a hullámzással, amitől irtózott korábban, egyre szívesebben gyakorolja, hogyan tud vele együtt létezni, úszni szinte a hátán. A jeges víz pontos jelzéseket ad, feladatai nem minden alkalommal egyformák. Nincs két ugyanolyan nap. A téliúszás semmihez sem hasonlítható életérzését ma még nagyon kevesen ismerik.
A heti egy, kettő, később maximum három hideg vizes úszóedzés egy olyan fokozatosan felépített, biztos tudást ad az „első teles”” téliúszónak, amivel bátran benevezhet akár egy szezonvégi világbajnokságra is, ha ez az álma! Míg hagyományos úszásban a rengeteg úszó miatt szinte reménytelen kitűnni, ebben a sportban aki jól teszi dolgát, egy-két év alatt óriási eredményeket érhet el. Olyan hétköznapi vasakaratú emberek kerülhetnek a világ élvonalába, akik két-három évvel korábban még az úszás alapjaival ismerkedtek. A téliúszás egészséget, mentális erőt és egy óriási kaland lehetőségét adja mindenkinek, aki újra és újra hajlandó kiszállni ott, azon a vízparton, abból az autóból…
A szabadban végzett téli úszás veszélyes, ezért gyakorlása fokozatosságot követel. A feladás szó használata helytelen, a terv előtti befejezés erény
A hagyományos sportokhoz viszonyítva a téliúszásnál a határok feszegetése fokozott veszélyt jelent. A gyakorlatlan úszó még nem tudja pontosan, mikor kell befejezni az úszását. Ennek fokozódó látászavarok, ebből fakadó eltévedés, térérzékelési zavarok és hipotermia lehet az ára.
Az úszás megfelelő pillanatban történő befejezése önismeretre és rutinra vall. A téliúszás egy olyan sport, ahol a “feladás” kifejezés alkalmazása nagyon helytelen. Egy alkalmi edzéstervtől eltérő, idő előtti befejezés nem szégyen, hanem erény. Célkitűzésekre, akár idő, akár a táv vonatkozásában minden edzésen szükség van, de a szervezet jelzéseire kell figyelni elsősorban. Egy adott alkalommal a sportoló pillanatnyi állapotától függően teljesíthet a tervezettnél jobban, de akár lényegesen rosszabbul is.
A téliúszás következménye az úszás befejezését követő 5-10 perc között beinduló testhőfok csökkenés, mely fokozódó fázást, intenzív reszketést eredményez. A végtagokban lehűlt vér lassan a test felé áramlik, ezáltal előidézve a testmag hőmérsékletének csökkenését. A gyakorlott úszó képes számolni ezzel a folyamattal, és ehhez igazodva fejezi be az úszását.
A visszamelegedés művészete. Reszketés, vagy visszamelegítő torna?
A téliúszás során mindig gondolni kell a visszamelegedés lehűléssel járó érrendszeri folyamatára, és ezzel kalkulálva kell időben befejezni az úszást. Elsajátítása a folyamatos és fokozatos gyakorlásnak az eredménye. A jól beállított edzéstervvel a visszamelegedés soha nem járhat rosszulléttel. A reszketés egy megszerethető folyamat, melynek mértéke a hidegvizes sportot nem ismerők számára zavarbaejtően intenzív. A reszkető izomzat kalória égetéssel hőt termel, ezáltal gyorsítva a test normál üzemének visszaállását. A didergés időtartama akár a háromszorosa is lehet a vízben töltött perceknek. A visszamelegedés jól gyorsítható tornával. Többet a témában ezen a linken olvashat
A hideg vízből nem szabad erősen fűtött helységbe, vagy forró zuhany alá menni.
Egy ilyen lépés esetén az erek túl gyorsan tágulva árasztják el a testmagot a bennük lévő hidegebb vérrel, a tervezettel ellentétes hatást váltva ki. A hirtelen meleg gyors vérnyomás csökkenést idéz elő, mely akár ájuláshoz is vezethet.
Kritikus mértékű, vagyis hipotermia gyanús lehűlésnél az úszó alig kommunikál, rosszul van. Törekedni kell a gyors szárazra törlésére, felöltöztetésre, majd az úszót két személy támogatásával sétáltatni kell. A séta helye legyen szélvédett terület, vagy enyhén fűtött helyiség. A két segítő a séta folyamán testtel őt közrefogva melengetheti, a leültetést, fektetést a kritikus állapotban kerülni kell. Ha ez mégis megtörtént, ügyelni kell a lábak test szintje alatt tartására, nehogy a hideg vér gyorsan kerüljön a testbe.
A kocogás egy ideális időtartamon belül végrehajtott téliúszás után nagyon jó gyakorlat, sokan végzik ezt rögtön az úszás után, vizes ruhában, törölközés nélkül. Fontos a befelé figyelés, a stopperóra ezúttal tényleg maradjon kikapcsolva. A kocogás a víz elhagyását követően tíz perccel egyre több oxigént követel, a szervezet csodálatos módon termeli a hőt. Ilyenkor a tempót a végletekig le kell lassítani, előfordulhat, hogy a végtagból feláramló hideg vér a mellkas tájékán is enyhén érezhetővé válik. A légzés intenzitásának csökkenése után a tempó újra fokozható, végül a visszamelegedési folyamatot gyors sprintekkel, fartlek futóedzéssel zárható.
A téliúszást csak megfelelő felkészülés után szabad elkezdeni
Az alapozásba kortól függetlenül bárki belefogoghat, de egészségügyi probléma esetén egyeztetni kell orvossal. Terhes nőknek vetélés kockázata miatt nem ajánlott a hideg vízbe menni.
A szervezetet a hideg víz hatásaira első lépésben két héten át tartó naponta végzett hideg vizes zuhanyozással célszerű felkészíteni. A kezdeti néhány másodperces zuhanyozás időtartamát naponta érdemes növelni, cél lehet a két perc. Ezt követően felügyelet mellett, hideg, vagy jeges vízben, teljes testtel történő néhány perces mártózásokat javasolt végezni. Csak ezeket követően érdemes hideg vízben történő úszással kísérletezni, melynek újszerű, nehezítő hatásai okozhatnak komoly nehézségeket. A legnagyobb problémák a végtagok vérellátásának csökkenéséből adódó izomfáradásból, illetve az arcra ható, kezdetben elviselhetetlen nyomásból, fájdalomból fakadnak.
Tabuk nélkül… hogyan hat a téliúszó testére a jeges víz?
A hideg víz az egyes testrészekre nagyon eltérően fejti ki hatását. Talán laikusoknak meglepő, de a belső szervek biztonsága érdekében éppen a törzsre hat legkevésbé. Még egy balesetet szenvedő edzetlen személy is csak az ijedtség miatt kerül veszélybe, aki alatt beszakad egy tó jege és nyakig merül a fagyos vízben. 20-30 percen át képes biztonságot nyújtani a test vészüzemszerűen beinduló extrém fűtésszabályozása és hőtermelése. A férfi nemi szerv főleg az első edzéseknél fájdalommentesen, nagymértékben húzódik össze. Úszásnál enyhe kisebesedésének veszélyével számolva az úszónadrág praktikus viselésre kell figyelni.
Az úszás megkezdésénél a hideg kivédhetetlen támadását elsősorban a kézfejek és a lábfejek szenvedik el. Különös ajándéka testünknek, hogy a jeges vízben fájó, majd érzéketlenné váló ujjak elfagyás veszélye esetén soron kívül jutnak kissé melegebb vérhez. Ettől függetlenül óvatosnak kell lenni, nem tökéletes keringés esetén, 1-2 fokos vízben kisebb fagyási sérülések keletkezhetnek. Az ujjakat érdemes úszás közben is mozgatni, tornáztatni.
Az arc szabályos úszás érdekében történő vízbe rakásan nagyon komoly kihívás, mely sokaknál a szívet felpörgeti. Ilyenkor érdemes kiemelni, majd később, többszöri alkalommal is újra kell próbálkozni egészen addig, amíg ez a testrész meg nem szokja az extrém hideget. A szabályos úszás, amikor az arc egy része csak levegővételnél kerül ki a vízből, sok gyakorlást igényel. Az arc izmainak merevsége miatt a beszéd nehézkessé, “részegessé” válik, tévhit, hogy ez önmagában bármilyen sérülésre utalna.
Akik ezt egyáltalán nem vállalják és perceken át strandolós stílusban, kitartott fejjel úsznak, a tarkó fájdalmát tapasztalják a rajta folyamatosan hömpölygő víz miatt.
Érdemes szót ejteni arról, hogy az ujjak végei a jeges vízben gyakran válnak átmenetileg érzéketlenné. Előfordul, hogy egy enyhe zsibbadás hónapokon át megmarad. Az évek előrehaladtával a probléma egyre kevésbé tapasztalható, majd megszűnik.
A téliúszó felszerelése
A kísértés, különösképpen kezdőknél elég nagy, hogy neoprén kiegészítőket használjanak. Ne tegyék, a világversenyeken káros hatása miatt tiltottak is ezek az eszközök. A javasolt felszerelés: hagyományos úszónadrág, textil, vagy szilikon úszósapka, úszószemüveg, nyílt vízen pedig kötelező a derékra csatolható jelzőbója. Erősen ajánlott egy pár jól záró szilikon füldugó beszerzése is.
Biztonság mindenekelőtt! Eltévedés, látászavar elsüllyedés, hipotermia…
A nyíltvíz nyáron is számos veszélyt tartogat, téli körülmények között vitathatatlan néhány szabály betartásának szükségessége.
Egészségesen kezdjük el!
Bármilyen egészségügyi probléma esetén ki kell kérni egy orvos véleményét. Versenyek nagyobb távjain többnyire EKG vizsgálatot is tartalmazó orvosi igazolást kérnek.
Sekély vízben gyakoroljunk. Mély vízben úszás esetén vízimentésben járatos személy jelenléte kötelező!
Az úszó szédülhet, a végtagok csökkentett vérellátása miatt erőtlenné válhat, de sekély vízben viszonylagos biztonsággal megállhat a mederben. Ha nagyobb bajban víz alá kerül, vizet szív a tüdejébe, fuldoklik. Ösztönöktől hajtva minden tárgyat megragadva, megsokszorozódott fizikai erővel igyekszik víz fölé kerülni, mellyel a segítségére induló életét súlyosan veszélyezteheti. Vízimentésben járatlan személy kizárólag testet el nem lepő vízben tud biztonsággal segíteni a pánikoló úszón, aki őt mély vízben folyamatosan víz alá nyomná.
Derékra csatolható nyíltvízi jelzőbója -használata kötelező!
Eszméletvesztés esetén a víz alá kerülő úszó a bójával azonnal megtalálható. Ha az úszó nem használja ezt a nélkülözhetetlen segédeszközt, az azonnal megérkező segítők számára is perceket vehet igénybe a megtalálás. Ez az úszó értelmetlen halálához vezethet. A jelzőbóját hideg vizes medencében az úszók összeakadásának kockázata miatt nem használják.
A hideg vízben egy segítő személy közelsége nélkülözhetetlen, feladata nem ér véget akkor, amikor a sportoló kijön a vízből
Baj esetén a fentiek betartása esetén egy képzetlen segítő is hamar közre tud működni. Feladata korántsem ér véget akkor, amikor az sportoló befejezi az úszást. A hideg vízben tartózkodásnak gyakori velejárója a szédülés, ezért a parton az úszó támogatására van szükség. Figyelem: a vízből kijövetel még strandlépcső korlátjába kapaszkodva sem egyszerű, ha köveken át kell kijutni, súlyos sérülés adódhat az elesésből! A szédüléssel járó megpróbáltatások a parton folytatódnak. A téliúszó teste az érrendszer hőszabályozó funkciói miatt körülbelül 10-15 percen át tovább hűl, az öltözködésben kérésére segíteni kell neki, a mozgása egyre nehezebbé válik. Egy pohár meleg tea kitöltése is segítség! Túlzott kihűlés esetén a segítő dolga a támogatással történő sétáltatás, ezzel is megakadályozva a lábakból történő hidegebb vér túl gyors testmagba szivárgását (fektetni, vagy meleg vízben zuhanyoztatni például tilos). Ha az úszó kocogással szeretne visszamelegíteni, a segítő kíséri.
Írta: Zimányi András
az első téli Balaton-átúszó
a téli Balaton-átúszások meghonosítója
Kiemelt fotó: Gyömrői Úszáspróba, Farkas Orsolya Készítette Romanova photo
Ha tetszett a cikk, ne felejtsd el megosztani! Reszkess -egy boldogabb, egészségesebb, kiegyensúlyozottabb életért!
Elolvasásra ajánljuk további cikkeinket is (Reszkess magazin):
Az érrendszer a test hőszabályozója, de edzeni kell. Hideggel
Hideg zuhany egészségmegőrzéshez és sportcélokhoz
Ez is a mi weboldalunk: Eredeti téli Balaton-átúszás